Milyen színek illenek a fürdőbe?
A fürdőszoba színeinek eldöntése nem is annyira egyszerű feladat, mint elsőre gondolnánk. Hiszen legtöbbször könnyen tisztítható, nem túl tarka, de mégis sajátos atmoszférával rendelkező szobát szeretnénk kialakítani. Hogyan válasszuk ki a fürdőszoba színeit? A lakberendezők szerint az a legfontosabb, hogy az egyes helyiségek stílusa összhangban legyen, és ez valahogy a színekkel is így van.
Egy olyan otthonban, ahol a piros és a terrakotta dominál, meghökkentő lenne a szürke fürdőszoba. Ha pedig teljesen modern, letisztult az egész ház stílusa, akkor egy tarka fürdőszoba, kovácsoltvas bútorokkal, eléggé kirívó lenne. Persze általában azért egész nagy mozgásterünk van színekben is, de nézzük meg a szín kiválasztásának szabályait, vagy inkább útmutatóját, melynek segítségével harmonikus megjelenést és hangulatos fürdőszobát tudunk teremteni.
A fürdőszobába általában hideg színeket szoktak választani, nagyon népszerű a kék árnyalatainak használata, hiszen a vízre asszociál. Mindezt hullámhatású csempével is ki lehet egészíteni. De sok másféle lehetőség is van, nézzük meg, hogyan használhatjuk a színkört a fürdőszoba berendezéséhez.
A színkör
A színkör egy nagyon okos eszköz, melyet a lakberendezéstől kezdve az öltözködésig és a kiadványszerkesztésig mindenhol használnak. A lényege, hogy segítségével megtaláljuk a számunkra megfelelő színkombinációkat, csak néhány szabályt kell követnünk hozzá. A színkör cikkelyekre van osztva, egy-egy szelet egy-egy színt jelent.
Az alapszínek adják az elsődleges színeket, hiszen ezek a további színek alapjai. Ezek a kék, a citromsárga, és a piros. Ezek telített színek, melyekkel drámaibb hatást lehet elérni. Kontrasztot lehet velük teremteni, így ki lehet hangsúlyozni velük azokat a helyeket, ahová a fókuszt szeretnénk helyezni.
A másodlagos színeket az elsődleges színekből keverjük ki. Ezek a zöld, a narancssárga és az ibolyaszín. De léteznek harmadlagos színek is, amelyeket az elsődleges és a másodlagos színből keverünk ki.
A színkör felosztása nem csak az alapszínek, az elsődleges és a másodlagos színek sorrendiségére épül. Más csavar is van benne: az egyik oldala a meleg színekbőll áll, míg a másik felén hideg színeket találunk. Hogyan használjuk a színkört konkrét esetekben? Mutatjuk!
Monokróm fürdőszoba
Ha egy színre szeretnénk építeni, akkor annak több árnyalatát kell használnunk. Ilyenkor a színkörön az egymás alatt elhelyezkedő színeket kell nézni, ezek a különböző árnyalatai az adott színnek. A legtelítettebb színből kiindulva a fehér fokozatos hozzákeverésével lehet mattítani, világosítani, enyhíteni az alapszínt. Általában egy szín több árnyalatát felhasználva szokták berendezni a monokróm tereket. A telítettséggel játszva lehet egy színből is kihozni a maximumot úgy, hogy hangulatos, a szemnek is komfortos helyiség alakuljon ki belőle.
Hogyan kombináljunk két színt?
Két szín kombinálásának már több szabálya van. Ezeket a szabályokat alkalmazva nagyon szépen, hangulatosan rendezheti be fürdőszobáját. Ezek a színszabályok nem túl bonyolultak, mégis igazi aduásznak számítanak, megkönnyítik az otthonunk berendezését. Két lehetőségünk van: egy karakteres, telített főszín mellé választunk egy enyhébb árnyalatú kiegészítőszínt, vagy két erős játékost engedünk a ringbe. Utóbbi esetben a komplementer színeket használjuk.
Mik azok a komplementer színek?
Az egyik módja annak tehát, hogy két karakteres színt összehangoljunk, a komplementer színek használata. Ezek a színkörön egymással szemben helyezkednek el. Ezek a színek nagyon jól kiegészítik egymást. Úgy hívjuk őket, hogy komplementer párok. Sokszor akár három színt is variálhatunk így, persze ebben az esetben a harmadik szín a fehér lehet. Melyik az egyik legnépszerűbb példa erre a párosításra? A citromsárga és a telített kék duója. De komplementer színnek számít a lila és a zöld is, persze a megfelelő árnyalatokat kell kombinálni.
A feltűnő és a tompa
Két szín kombinálásához egy karakteresebb és egy tompább kiegészítőszínt is használhatunk. A drámaibb és telítettebb élénk napsárgához, citromsárgához például a halványszürkét, vagy a szürkének egy kevésbé telítettebb változatát lehet ilyenkor használni. De a bézs és a fehér is megfelelő kiegészítőszínek lehetnek. A vajszín, az ekrü, a tojáshéj, az összes melegebb, fehéres árnyalat jöhet. A meleg és a hideg tónusú színek kombinálásával is lehet próbálkozni. De mindig nézzük meg egymás mellett a választott színeket, mert festés, csemperagasztás után már nehéz lesz változatni.
Hogyan kombináljunk három színt a fürdőben?
Osztott komplementer
Ha több másodlagos színt szeretne használni, akkor felmerül a kérdés, hogy milyen színeket lehet vagy érdemes összeválogatni. A válasz: osztott komplementer. Először válasszon egy fő színt, majd nézze meg, melyik az azzal szemben található szín a színkörön, ez ugye a komplementer párja. Annak a színnek a két közvetlen szomszédja, valamint az eredetileg választott szín adják az osztott komplementer színhármast. Ugyanis a színkörön az egymás mellett található színek is összeillenek, harmonizálnak egymással.
Ezzel a módszerrel hasonló hatást érhetünk el, mint amikor komplementer színeket használunk. Annyi különbséggel, hogy lágyabb lesz végül az összhatás. Ez a módszer csak akkor működik, ha az egész színtriót használjuk. Ugyanis ha csak a komplementer szín egyik szomszédját választjuk ki, akkor nem fognak jól mutatni együtt a színek, hiszen ebben az esetben magát a komplementert kellene használnunk. A három szín ennél a verziónál csak együtt teremtenek harmóniát.
Miről ne feledkezzünk még meg a fürdőszoba felújításakor?
Amikor a tökéletes fürdőszoba megteremtése a cél, akkor a színek, formák, a tér komfortossá tétele mellett néhány apróságra is érdemes figyelni. Melyek ezek?
Legyen biztonságos és könnyen használható
Az egyik legfontosabb a fürdőszoba biztonsága. A csúszásgátló szőnyegek és kapaszkodók nem feltűnőek, mégis komoly baleseteket előzhetnek be. Ha pedig nehéz belépni a kádba, akkor válasszon fürdőkádajtót!
Ne zsúfoljuk túl
A túlzsúfolt terek nem komfortosak, és a legtöbb esetben a funkciót is akadályozza a zsúfoltság. Fürdőszoba esetében a kényelmes, esetleg ellazító fürdést, a komfortos napi rutint. Ezért tervezzük úgy a fürdőszobát, hogy legyen egy 60-80 cm-es közlekedőfolyosónk mindenhol, de lehetőleg még ennél is több helyünk legyen.
Például kis fürdőszoba esetén érdemes a fürdőkádat összevonni a zuhanyzóval, ahelyett, hogy külön zuhanykabint használnánk.