Kedves Látogatónk! Telefonos ügyfélszolgálatunk 2024. január 2-tól lesz újra elérhető.
Online megrendelését weboldalunkon az ünnepek alatt is bármikor leadhatja. Kellemes Ünnepet kíván az UDOOR csapata!

Nehéz a fürdőkádba be- és onnan kiszállni? Meglévő fürdőkádjára ajtót építünk!
Ügyfélszolgálat: H-P: 8:00-17:00
Az oldal tartalma szerzői jogvédelem alatt áll! Annak másolása, továbbpublikálása és sokszorosítása szigorúan tilos, szerzői jogokat sért és azonnali eljárást von maga után! UDOOR fürdőkádajtó. Minden jog fenntartva 2010-2022 Az UDOOR fürdőkádajtó iparjogvédelmi oltalom alatt áll.
Nehéz a fürdőkádba be- és onnan kiszállni? Meglévő fürdőkádjára ajtót építünk!
Ügyfélszolgálat: H-P: 8:00-17:00

7 érdekes húsvéti népszokás

Milyen népszokások kötődnek a húsvéti ünnepkörhöz? Vajon hogyan ünnepelték elődeink a húsvétot, és mely szokások maradtak meg? Akad néhány érdekes is. Nézzük!
Hasznosnak találta?
Ossza meg ismerőseivel!

A Húsvéti ünnepkörről

Amikor a népszokásokról, hagyományokról beszélünk, szinte lehetetlen elválasztani azokat az egyháztól. A húsvét a legnagyobb keresztény egyházi ünnep, és a népi világban is kiemelt szereppel bírt. Ez az ünnep összefonódott az egyházi tartalommal, a tavaszvárással, és persze a mezőgazdasági munkákkal, hiszen a termékenységgel kapcsolatos szimbólumok a vetésre, majd persze a jó termésre fókuszálnak. Ezért keveredik sokféle szimbólum, termékenységvarázslat, és a szentírásra utaló jelzés ezeknek a napoknak a szertartásaiban. A Húsvéti ünnepkör egyébként hamvazószerdától, a nagyböjt kezdetétől pünkösdhétfőig tart. Központi szerepe a nagyhétnek van, amely a húsvét hete. Bejegyzésünkben néhány érdekesebb hagyományt emelünk ki, melyek főleg a nagyhétre fókuszálnak. 

húsvét1. Virágvasárnapi  barka

Virágvasárnap a húsvét előtti utolsó vasárnap. A nagyböjt utolsó hete, a nagyhét kezdete. A Biblia szerint ekkor vonult be Jézus Jeruzsálembe szamárháton. Ennek a napnak a központi szimbóluma a pálmaág, mert a bevonuló Jézus előtt virágokat és pálmaágakat szórtak szét a tanítványok. Ezt a pálmaágat szimbolizálja a barka. Így lett ez a növény a húsvét egyik jelképe nálunk. Hiszen ezen az éghajlaton a pálmaágat helyettesíti.

Virágvasárnap szokott lenni a barkaszentelés, a vasárnapi misén. Fontos megjegyezni, hogy ez kifejezetten a katolikus egyházra jellemző. De itt rögtön megtaláljuk a népi hiedelmeket is, melyeket a barkához társítunk: a megszentelt barkával távol akarták tartani a betegséget és a dögvészt az emberek, ezért a templomból hazavitték a barkaágat. 

2. Kiszézés, kiszehajtás

Szintén virágvasárnaphoz köthető a kiszehajtás. Főleg az észak-nyugati megyékre, és pest-megye északi részére, a Galga-mentére jellemző ez a szokás. Szalmabábút készítettek a helyiek, és végigvitték a falun. A szalmabábút felöltöztették emberruhába. Énekelve vitték végig, majd pedig vízre dobták vagy elégették.

A báb jelentette a telet, melyet elégetve, elüldözve várjuk a tavaszt, a megújulást. Átvitt értelemben a gonoszságot, átkot, rontást és persze az ezekhez kapcsolódó dögvészt, betegséget szimbolizálta. Így a szertartás a megtisztulás, megújulás misztikus jelképe volt. 

A lányok, akik végigvitték a bábut a falun és elküldték, vízrebocsájtották, férjhezmenetelt vártak a kiszebáb elégetésétől. 

3. Nagycsütörtök-zöldcsütörtök

A nagyhét következő fontos alkalma a nagycsütörtök. Hiszen az utolsó vacsora időpontját jelképezi, ekkor kezdődtek el Krisztus szenvedései. A nagycsütörtök esti misén szólalnak meg utoljára a harangok, a hagyomány szerint ekkor mennek el Rómába. Ehhez az utolsó harangszóhoz rengeteg babona és szokás kapcsolódik. Azért hívják zöldcsütörtöknek ezt a napot, mert ekkor kezdődtek Krisztus szenvedései. 

Például amíg szólt a harang, megrázták a gyümölcsfákat, hogy teremjenek. Amíg a harangok némák voltak, addig a gyerekek kereplőkkel rohangáltak a faluban, elűzve a csendet, ezért jutalmat kaptak a helyiektől. Erdélyben például a templom előtt gyújtottak nagycsütörtöki tüzet, ami a megtisztulás, az új kezdet jelképe volt. De nagycsütörtökön virrasztani is szokás, a keresztutat jelképező kálvária mellett. De az utolsó vacsorához is sok babona köthető, például a 13-as szám babonája, hiszen 12 tanítvány és Krisztus voltak jelen az asztalnál. 

4. Nagypénteki fürdés

A nagyhét a testi és lelki megtisztulás hete, ezért  volt például a nagycsütörtöki tűzgyújtás jellemző néhány településen. A megtisztulás egyik jelképe ugyanis a tűz, ahol elégnek a bűnök, és minden rossz, a tisztítótűzre asszociálva. A másik szimbóluma természetesen a víz. 

Ezért nagypénteken rituális mosakodást szoktak tartani. Például az Alföldön a Tiszában szokás fürödni. A tartós betegségek elmúlását, a rontások levételét várták ettől a szokástól. Természetesen a karácsonyhoz hasonlóan a húsvéthoz is kapcsoldóik boszorkány leleplező szertartás. Itt a misén a kifújt hímes tojáson áttekintve lehet meglátni a boszorkányt.

5. Ételszentelés

Húsvétvasárnap a nagyböjt végét jelenti. Ezért a húsvétvasárnapi misén szokott lenni az ételszentelés. Már az ételek összetétele is a nagyböjt végét jelentik, hiszen a húsvéti sonka, a tojás, az ünnepi kalács, a torma, a sárgatúró, a kolbász kerülnek ilyenkor a hívők kosarába, melyeket megszentelni visznek. A bárányhús is jellemző étel ilyenkor, a bárány az áldozat jelképe. Ahogy előző húsvéti bejegyzésünkben már említettük, a tojás a feltámadás és a termékenység szimbóluma, a kalács pedig ünnepi étel. A néphit természetesen mágikus erőt is tulajdonít azoknak az ételeknek, melyeket megszenteltek. Sokféle rontás távoltartó, termékenységidéző szerartás kapcsolódik ezeknek az ételeknek a maradékaihoz is. 

húsvét kosárszentelés hagyomány
húsvét, kosárszentelésre várakozók, Magyar

6. A komatál

A komatál a barátságkötések megpecsételését jelentette. Ez egyfajta ajándékcsere volt. Az ilyen módon megpecsételt barátságoknak később komoly szerepe lehetett, házassági és keresztszülői kapcsolatok születhettek belőle. A népi életben ezek a kapcsolatok, tehát nem, csak a házasságkötés, ami nyilvánvaló, hanem a keresztszülőség, komaság is nagyon fontos szereppel bírtak. Az ilyen kötelékek a helyi közösségben betöltött szerepre is kihatottak. 

A komatál tartalma húsvéti kalács, hímes tojás, bor, sütemény és gyümölcs volt. Húsvét vasárnap vitték el a kiszemelthez. 

7.  Húsvéti locsolkodás

A húsvéti locsolkodás húsvét hétfőhöz köthető. Mindenki ismeri a szokást, amikor a fiúk a lányos házakhoz mennek, hogy meglocsolják a lányokat. cserébe a húsvét szimbólumát, a piros tojást kapják. Valójában a szokás szerint eredetileg csak a legény számba nem menő, azaz még nem udvarló korban lévő fiúk kaptak vizet a keresztanyjuktól a locsolkodáshoz, és így jártak locsolkodni, tojásért. A legények, felnőtt férfiak azonban a közeli tóban, folyban, kútban fürdették meg a lányokat. 

Ennél a szokásnál is megjelenik a víz és a megtisztulás ősi szimbóluma. Bizonyos magyarázatok szerint ez az ősi rítus valójában a feltámadást hirdető asszonyok elhallgattatására, vagy a Krisztus sírját őrző nők lelocsolására utal. Valójában a népi szimbólumrendszer és rítusok állnak a húsvéti locsolkodás szokása mögött. 

A kiragadott húsvéti szimbólumok és szokások emlékeztetnek minket elődeink hiedelmeire, világképére. Sok érdekes jóslat kapcsolódik még ehhez az ünnepkörhöz. 

udoorTetszett a bejegyzés? Akkor olvassa el a többi blogbejegyzést is, lejjebb görgetve megtalálja! Életmóddal kapcsolatos bejegyzések mellett a fürdőszoba berendezéséről, biztonságossá tételéről és takarításáról találhat cikkeket a blogon. Fő termékünkről, a fürdőkádajtóról pedig itt olvashat!

"Óriási segítség azoknak,akik mozgásukban korlátozva vannak." B. Istvánné
"A beépítés gyorsan, zökkenőmentesen és elképesztő tisztasággal zajlott." K. Krisztina
"8 éve csináltattam meg! Az évszázad legjobb döntése volt!" F. Zsuzsanna
"Semmi kosz, por nem maradt utánuk." Z. György
"Tökéletes a vízzáró képessége, és megkönnyíti a tisztálkodást." G. János
"A szakember profin, udvariasan és gyorsan dolgozott." K. Kriszta

A fürdőkádba lépés nem probléma többé!

Vízzáró ajtót építünk meglévő fürdőkádjára, mellyel megkönnyítjük a kád használatát.
Néhány óra alatt beépítjük
10 év garanciával
TÜV-SÜD minősítés
Bárhol az országban

Segíthetünk továbblépni?

Adja le UDOOR fürdőkádajtó rendelését weboldalunkon, vagy keresse ügyfélszolgálatunkat hétköznap 8-17 óra között.
Krisztina, UDOOR ügyfélszolgálati munkatárs
Adja le UDOOR fürdőkádajtó rendelését weboldalunkon, vagy keresse ügyfélszolgálatunkat hétköznap 8-17 óra között.
András, UDOOR ügyfélszolgálati munkatárs
Adja le UDOOR fürdőkádajtó rendelését weboldalunkon, vagy keresse ügyfélszolgálatunkat hétköznap 8-17 óra között.
Adrienn, UDOOR ügyfélszolgálati munkatárs
Megrendelés06 1 5 333 111

Segíthetünk az első lépésben?

Adja le UDOOR fürdőkádajtó rendelését weboldalunkon, vagy keresse ügyfélszolgálatunkat hétköznap 8-17 óra között.
Krisztina, UDOOR ügyfélszolgálati munkatárs