Használjon kímélő krémeket, natúrkozmetikumokat
Fontos, főleg az érzékenybőrűeknek, hogy olyan krémeket használjunk, amelyek nem irritálják a bőrt. Sok hatóanyag például akár ekcémás tünetekhez vezethet, foltokban kiszáradó, majd begyulladó bőr lehet az eredmény. Ennek elkerüléséhez az a legjobb, ha minél természetesebb krémeket használunk.
Talán a natúrkozmetikum használata is célravezető lehet, mert ezek a krémek csak természetes anyagból készülnek, tehát nem tartalmaznak szintetikus anyagokat, melyek a legtöbb érzékenybőrű embert irritálhatják. Ez persze nem jelenti azt, hogy bizonyos növényi alapanyagok nem szárítják a bőrünket, vagy hogy nem lehetünk allergiásak egy-egy növényre.
Akárhogy is döntünk, a legfontosabb, hogy a bőrt oly könnyen irritáló parfümöket vagy illóolajokat kerüljük el, legalábbis kisérletezzük ki, hogy melyek azok a termékek, amelyekre rosszul reagál a bőrünk. Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy sokan olyan szintetikus kémiai anyag van, amely rövid ideig látványosan hat, hiszen pont ez a célja, majd végül hosszútávon sápadt, száraz és fakó lesz tőle az arcbőr.
Fontos a hidratálás
A hidratálás nagyon fontos, például a vízmegkötő hatású krémekre sokszor nagy szükségünk lehet. Kifejezetten fontos, hogy használjon ceramid tartalmú termékeket, mert az idő múlásával bőrünk faggyútermelése folyamatosan csökken. A ceramidok pedig olyan lipidek, amelyek ezt pótolják, így a bőr puha és rugalmas marad. Miben vannak ceramidok? Például a zabolajban, amely egyébként rengeteg tápláló anyagot tartalmaz, például fertőtleníti is a bőrt. Ezért ha egy arckrém vagy testápoló összetevői között a zabot/oat olvassa, akkor ha teheti, próbálja ki a terméket.
Azoknak, akik érzékeny, és akár faggyúhiányos a bőre, érdemes olajokat is használnia. Az olivaolaj mellett a ligetszépe olaj, vagy épp a jojoba olaj is nagyon jó hatással van a bőrre. De minden olaj, vaj, zsírosabb állagú, természetes alapanyagú, hozzáadott illatszertől mentes krém jó döntés lehet.
A panthenolt tartalmazó krémek használata is javasolt, mert csökkentik a gyulladást és hidratálnak. Vízmegkötő hatású anyagokat is érdemes használni.
Bőrápoló fürdők
A meleg vizes fürdő jót tesz a bőrnek, feltéve, ha ahogy említettük, nem kemény a víz. Ebben az esetben érdemes néhány csepp olajat használni. A megfelelő gyógynövényeket és olajokat alkalmazva a fürdéssel speciális területekre, problémákra koncentráltunk.
Ha például a bőr puhasága, egészsége a cél, akkor a fürdősók használata is jót tesz, ezek elsősorban fertőtlenítenek, ezért a fürdősó mellett fontos a hidratálás. A fürdő előkészítése nem annyira bonyolult. Először teleengedjük a kádat a megfelelő hőmérsékletű vízzel. Használjon gyógynövényboltból vásárolt, de mindenképpen ellenőrzött helyről származó szárított gyógynövényeket. Elég egy maréknyit használni belőlük, melyet 1-2 liter vízhez adagolva forralunk, majd hozzáadjuk a fürdővízhez, és várunk egy kicsit, amíg kihül.
A víz hőmérséklete ideális esetben 37-39 °C. Milyen gyógynövényeket tegyünk a vízbe? Kamillát, mely bőrnyugtató hatású, esetleg egy kis babért, mely szintén jót tesz az irritált, érzékeny bőrnek, és fertőtleníti is azt. A körömvirágnak is hasonló szerepe van. Illatos levendulát is használhat, fertőtleníti a bőrt és ellazít. A vízbe illóolajokat is lehet tenni, mert segít a bőr kiszáradása ellen. 5-8 csepp megfelelő tisztaságú illóolaj jót tesz a bőrnek és a közérzetnek is.
A fürdés tartson körülbelül 20 percig tartson a fürdés, utána használjon kellemes bőrápoló krémeket.
Ha a fürdéssel problémája van, mert kényelmetlen, nehezen megközelíthető a kád magas pereme, akkor érdemes elgondolkodnia a fürdőkádajtó beépítésén. Így nem kell lemondania a kellemes, lazító, gyógyító fürdőről.
Figyeljen a bőr ph-értékére
Fontos, hogy mivel a bőrt egy fajta savköpeny védi, ez a savköpeny tartha távol a vírusokat és a baktériumokat. Ezért az egészség szempontjából is oda kell figyelni arra, hogy a bőr egészséges legyen, és megfelelő legyen a PH-értéke is. Mivel amikor a ph-érték felborul, akkor a bőr kémiai összetétele is megváltozik, és egy továbbgyűrűző folyamat fog elkezdődni.
Az enyhén savas 4,6-5,5 közé eső PH-érték az egészséges és ideális. Ennek megőrzése miatt nem szabad például lúgosító hatású szappannal arcot mosni vagy fürödni. De ott, ahol kemény a víz, a zuhanyzást, fürdést és arcmosást is óvatosan kell kezelni. Érdemes pár csepp olajat cseppenteni a vízbe fürdéskor, illetve alaposan odafigyelni fürdés után a testápolóra.
Bőrbarát étkezés
Milyen ételek, vitaminok, ásványi anyagok tesznek jót a bőrnek? Például az A B-vitaminok, melyeknek a bőr regenerálódásában van fontos szerepük. De ott van a C-vitamin és a Béta-karotin is. Mit együnk és miért, ha szép és egészséges bőrt szeretnénk?
Fontos, hogy megfelelő mennyiségű B2 vitamint vigyünk be a szervezetünkbe, mert ennek hiányában akár bőrhámlást vagy gyakori faggyúmirigy-gyulladást tapasztalhatunk. Hetente 2-3 pohár joghurtot érdemes meginni, valamint sok sajtot, halat és hüvelyes növényt érdemes fogyasztani ahhoz, hogy elegendő B2 vitamint vegyünk magunkhoz. A tej alapú ételek egyébként is fontosak a csontoknak.
Az E-vitaminnak a bőrsejtek megújulásában van fontos szerepe, mellette pedig az Omega 3 zsírsavak tesznek még jót a bőrnek. Például gyulladáscsökkentő képességük miatt, melynek köszönhetően többféle bőrbetegséget tudunk megelőzni.
Tudta, hogy a piros és narancssárga zöldségek béta-karotint tartalmaznak? Ez az anyag véd a bőr korai öregedése ellen, és a sejtek állapotának megőrzését is támogatja. Egyszóval étkezzünk változatosan, vigyünk be minden fontos tápanyagot, főleg a bőrnek fontos vitaminokat.