Az egészséges életmód szerepe
Mire van szükség az egészséghez? Mozgásra, egészséges és tudatos étkezésre. Az egészséges életmód mellett a folyamatos önfigyelés és szűrés is sokat számít, hiszen minél korábban figyelünk fel egy egészségügyi problémára, annál hamarabb lehet kezelni azt, és ezáltal megelőzni a nagyobb bajt.
Miért jó, ha odafigyelünk a testünkre? Amellett, hogy távol tarthatjuk a betegségeket magunktól, egy egészséges szervezet gyorsabban regenerálódik, ha mégis történik velünk valami, baleset, vagy könnyebb betegség.
1. Könnyű mozgás
A mozgás több okból fontos. Egyrészt a mozgásszervi betegségek elkerülésében is segít, érdemes a vázizmokra különös figyelmet szentelni, mert mindennek ezek az izmok az alapjai, a megfelelő testtartás, az összehangolt mozgás szempontjából kiemelten fontosak ezek az izmok.
A rendszeres mozgás segít az erek edzésében, mely jó hatással van a vérnyomásra. Emellett persze a testsúlykontrollban is szerepe van, mely nem csak a magas vérnyomás és a szív- valamint érrendszer általános állapotának szempontjából számít, hanem például a cukorbetegség elkerülése miatt is.
A mozgás általánosságban is támogatja az immunrendszert, ugyanis például a szabad levegőn végzett legalább 30 perces, könnyű mozgás során a test olyan immunsejteket termel, amelyek a leggyakoribb kórokozók, a légúti betegségeket és a különböző típusú náthás panaszokat okozó vírusok és baktériumok ellen hatékonyan működnek. Ráadásul miközben mozgunk, ezeknek az immunsejteknek lehetőségük lesz elterjedni az egész testben.
Milyen mozgást érdemes végezni? Igazából minden mozgás jó, de edzettségi állapothoz, korábbi előzményekhez igazodva érdemes választani. Sokan nem tudják például, hogy a pilates kifejezetten hasznos mozgásforma, kontrollált mozgássorozatokból áll, sérülésmentes, kényelmes és biztonságos módon erősíti a test legfontosabb izmait. Eredetileg sérült katonák felépülésére, testedzésére fejlesztette ki egy orvos az első világháborúban. Ezért kifejezetten alkalmas rehabilitációs célokra, akár gyógytorna mellett is végezni. De egészségesen is jó döntés, mert nagyon szépen erősít, és sérülésmentes, mert nem tartalmaz hirtelen mozdulatokat.
A könnyű séta és a túrázás, de akár a biciklizés is jó választás lehet, főleg tavasszal. Kiránduljon minél többet a természetben, tegyen hosszú sétákat az egészségéért. Ez nem csak testére, de mentális állapotára, hangulatára is ki fog hatni.
2. Rendszeres úszás
Az úszás kiválóan támogatja testünket és egészségünket. Minden izomcsoportot átmozgató, a vázizmokat megfelelően erősítő sport. A víz felhajtóerejének köszönhetően nem megerőltető, mégis átmozgatjuk általa az egész testet. Javítjuk a vérkeringést, erősítjük az izmokat.
Az úszás a légzőszerveket ugyanúgy edzi, mint az izmokat, melyek egyenletes terhelést kapnak. Mint minden sport, az úszás is gyorsítja, javítja az anyagcserét, javítja a sejtek oxigénellátását, és edzi az érrendszert. Az állóképességünk is folyamatosan egyre jobb és jobb lesz, ha rendszeresen úszunk.
3. Hidegvizes zuhany az ép erekért!
Sok orvos említi a hideg-meleg váltózuhany vérkeringésjavító hatását. Azonban egy új módszer szerint érdemes hideg vízzel zuhanyoznunk. Ez sokk a szervezetünknek, ennek köszönhetően viszont megtanulja kezelni a test az ilyen fokozott kellemetlenséget. Az érrendszer is alkalmazkodik ehhez a helyzethez. Javul a vérkeringés, kevesebb lesz a gyulladás a testben, és még a hormonháztartást is helyrebillentheti.
A hidegvizes zuhanynak először 20-30 másodpercig kell tartania. Minden este érdemes kipróbálni, először végtagról-végtagra csorgatni a hideg vizet, majd pedig jöhet a törzs. Hétről-hétre érdemes növelni a hideg víz alatt töltött időt. Folyamatosan kell azonban figyelni testünk jelzéseit is.
A hidegvizes terápiát idősebbeknek érdemes kádban ülve elkezdeni, óvatosan engedve a hideget a lábakra, a testre. Azoknak, akik nehezen mozognak, fontos a fokozott óvatosság. Egyébként ha csak nehéz mozgás, a nagy lépésmagasság miatt nem használnia a fürdőkádat, akkor érdemes beépítenie egy fürdőkádajtót a kád oldalfalába, mely nem csak ebben a helyzetben segít, de a kellemes meleg gyógyfürdőkről sem kellene például lemondania, melyek között reumaelleni és vérkeringésjavító hatásút is lehet találni.
Ez a módszer nagyon jót tesz az immunnrendszernek, de főként az erekre gyakorolt hatása miatt fontos. Hiszen a jó vérkeringésre oda kell figyelni. Mozgással, és akár ezzel a hidegvizes terápiával.
4. Tavaszi zöldségek fogyasztása
Ha már közeleg a tavasz, használjuk ki, hogy frissen hozzájuthatunk a zsenge, finom növényekhez. Együnk tavaszi növényeket.
Például spenótot, melyben K-vitamin, valamint A-, B2-, B6- és C-vitamin és E-vitamin is található. Emellett vasban, mangánban és folsavban is bővelkedik. Javítja az emésztést, áttisztítja a vastagbelet. Ezért ez az alacsony kalóriatartalmú növény nagyszerű alapanyaga lehet ételeinknek. Aki nem szereti, vagy unja a hagyományos spenótfőzeléket, lasagne vagy spenótos spagetti formájában is fogyaszthatja, de akár nyersen is eheti, egy finom vegyes saláta alkotóelemeként.
A hagyma mindenki kedvence, és a magyar konyha alapeleme. Azonban érdemes nyersen is fogyasztani olykor. A hagymában sok az A-, B6-, C- valamint az E-vitamin, de folsav, vas és kálium is található benne, illetve sok rost, mely kifejezetten jót tesz az egészségnek.
De a szintén tavasszal termő káposzta is nagyon egészséges, szintén magas a rosttartalma, emellett nagyon sok vitamint tartalmaz. Nyersen, káposztasaláta vagy savanyúkáposzta formájában fogyasszunk sokat belőle!
5. Egészséges olajok
A jó zsírok, egészséges olajok fogyasztása is jót tesz a testnek. Támogatja az egészség megőrzését, és az ilyen zsírokat tartalmazó ételeket egészséges ételnek tekinthetjük. Mit érdemes tudni ezekről az olajokról, zsírokról?
A telítetlen zsírsavakat nevezzük így. Például az Omega 3 csökkenti a gyulladásos folyamatokat, ezért például a reuma ellen is a segítségünkre lehet. Ezek a jó zsírok erősítik az immunrendszert, illetve a bőr egészségéhez, szépségéhez is hozzájárulnak.
Miben találhatunk például omega 3 zsírsavat? Halfélékben, halolajban, lenben, lenmagolajban, de a földimogyoró és a tojás is tartalmazza.
Források:
Wim Hoff: A Wim Hof-módszer – Aktiváld a benned rejlő, teljes emberi potenciált! Jaffa kiadó, Budapest, 2022.