Mi most azokból az élelmiszerekből hoztunk néhányat, melyek az immunrendszer fő védelmét ellátó baktériumokat támogatják. Hogy pontosan miről van szó? A bejegyzésből kiderül!
1. Alma
Egy amerikai közmondás szerint napi egy alma az orvost távol tartja. Nem is gondolná, hogy mennyire tűpontos ez a szólásmondás. Ugyanis az almának kifejezetten fontos szerepe van egészségünk megőrzésében. Például mindenki emlékszik a jó öreg pirítós, keksz és tea diétára, amelyet az orvosok korábban rendszeresen javasoltak, ha valamilyen komolyabb emésztőrendszeri vírust sikerült összeszednie a paciensnek. Mi volt a felsorolás vége? Almakompót!
Mi az alma szerepe ebben a képletben, és általánosságban miért tesz olyan jót az emésztésnek?
Az immunerősítés kulcsa a bélflórában rejlik
Az alma sikerének a kulcsa a bélflórában keresendő. A legújabb kutatási eredmények szerint a bélflóra állapota nem csak az emésztésre, testsúlyra és a közérzetre hat ki, hanem egyes megállapítások szerint a bélflóra maga az immunrendszer központja. Hogy miért? Mert maga a bélflóra a bél nyálkahártyáinak baktériumait, vírusait és gombáit jelenti. Ez az a hely tehát, ahol rengeteg baktérium él. Azonban nem csak megbetegedést okozó, káros baktériumokról van itt szó, hanem azokról a baktériumokról is, amelyeknek az a feladata, hogy megszabadítsanak minket a kórokozóktól.
Ilyen baktériumok felelnek a tejcukor lebontásáért, vagy épp a székrekedés megakadályozásáért, sőt, még a vércukorszintre is kihatnak. Hogy mit kell tenni azért, hogy minél jobb legyen a helyzet ott, a bélflóra környékén? Arra kell törekedni, hogy minél változatosabb összetételű legyen a bélflóra, tehát minél többféle jó baktérium tudjon itt élni, és minél kevesebb legyen a kórokozó baktériumból. Erre pedig az étkezéssel lehet hatni.
Az immunrendszert támogató baktériumok prebiotikumokkal táplálkoznak. A prebiotikumok pedig olyan rostok, amelyeket nem képes megemészteni az emberi szervezet, ezért így jutnak végig a bélrendszeren, hogy végül a baktériumok táplálékai legyenek. A pektin és az inulin két legfontosabb prebiotikum. Az alma pedig sok pektint tartalmaz. Összességében a rostok fogyasztása nagyon jót tesz a szervezetnek és a bélflórának, de a prebiotikus rostok azok a rostok, melyek a szervezetünket védő baktériumokat táplálják. Ilyen tehát az alma is. Így közvetetten is kihat az egészségünkre az almafogyasztás. Azonban a pektinnek köszönhetően az alma hasfájás, hasmenés esetén közvetlenül is kifejti pozitív hatását.
Mindezek mellett ne feledkezzünk meg az alma magas vitamintartalmáról sem. Az alma ugyanis nagyon sok C-vitamint, illetve B-vitamint tartalmaz, emellett kalcium, magnézium és folsav tartalma is magas. Nem is beszélve arról, hogy nagyszerűen szabályozza a vérnyomást és a koleszterinszintet.
2. Savanyúkáposzta, a téli immunerősítő csoda
A savanyúkáposzta közismert magas C-vitamin tartalmáról. De emellett más fontos vitamint és tápanyagot is tartalmaz. Például B1-vitamint, karotint, niacint, foszfort, kálciumot és káliumot, magnéziumot. Ezek az ásványi anyagok pedig nagyon fontosak a szervezet működésének szempontjából.
Emellett a savanyúkáposztában nagyon sok tejsavbaktérium, azaz laktobaktérium van. A laktobaktérium pedig egyfajta probiotikum, tehát a bélrendszer fontos jó baktériumai közé soroljuk. A probiotikumok feladata a rossz baktériumok és kórokozók kiszorítása a szervezetből. Az almánál említett prebiotikumok épp a jó baktériumok táplálása és szaporodása miatt fontosak a szervezet és a bélflóra számára. Ezért a savanyúkáposzta és az alma együtt nagyon ütős kombináció mind az egészséges immunrendszer, mind az emésztés szempontjából.
A savanyúkáposzta egyébként magas rosttartalmú is, a rostoknak pedig nem csak a bélflóra állapota miatt van fontos szerepe az emberi szervezetben, hanem a bélrendszer kitakarítására is alkalmasak, ugyanis a szervezet nem tudja megemészteni őket, ezért végigtisztítják az egész bélrendszert az emésztés során.
3. Csicseriborsó
Napjainkban már egyre több különleges étel válik elérhetővé, az internetnek köszönhetően izgalmasnál izgalmasabb receptek érhetőek el, és a különböző kultúrák éttermei is nyitottabbá tesznek minket. Így lett egyre népszerűbb a csicseriborsó, illetve a belőle készült humusz illetve különböző közel-keleti ízvilágú saláták és ételek is.
A különleges, enyhén diós beütésű csicseriborsó igazi szuperétel. Magas rosttartalma több szempontból is támogatja az emésztést és az immunrendszert, például az almához hasonlóan pektint is tartalmaz. Emellett sok fehérje található benne, és ami a cukorbetegeknek, de a fogyókúrázóknak is jó hír: lassan emeli meg a vércukorszintet, ezért érdemes gyakran fogyasztani ezt a laktató alapanyagot. A vér koleszterinszintjét csökkentve pedig segít a szív- és érrendszeri panaszok megelőzésében.
Az idegrendszert és az izmokat támogató magnézium is megtalálható benne, amely a szellemi és fizikai kimerülés ellen is nagyon hatásos. Emellett cink, B1, B6 és E-vitamin is megtalálható a csicseriborsóban, így kifejezetten segíti az immunerősítést. Így aztán a csicseriborsó tényleg az egyik legegészségesebb alapanyagnak számít. Fogyassza salátában, facsarjon rá citromot, szórja meg egy kis petrezselyemmel!
4. Gesztenye
A gesztenyének szintén nagyon magas az élelmirost hányada, ezért az emésztésre is jó hatással van. Emellett alacsony szinten tartja a vércukrot, ebben hasonlít a csicseriborsóra. A gesztenyeliszt nagyon jó alternatívája lehet a fehér búzalisztnek, annak sokkal egészégesebb verziója, amely kellemes ízvilágú és laktató. A gesztenye nagyon sok nátriumot, kálciumot és káliumot tartalmaz, emellett foszfort, rezet és magnéziumot is beviszünk a szervezetünkbe, amikor például sült gesztenyét fogyasztunk. Nem annyira köztudott, hogy a gesztenyének a C-vitamin tartalma is nagyon magas. Emellett B1 és B2 és E-vitamin is található benne.
Ezért a téli időszakban a szupermarketekben és a piacokon kapható szelídgesztenye nagyon jó, egészséges tápanyagforrás. Arról nem is beszélve, hogy a sült gesztenye az egyik legfinomabb téli nassolnivaló. Tegyen egy nagy maréknyi sültgesztenyét a sütőbe, úgy, hogy előtte X-alakban megvágta a héját, és öntsön 40 ml vizet a tepsi aljára, így érdemes megsütni a gesztenyét, amely nem fog szétrobbanni a sütőben, és könnyű lesz megpucolni.
5. Kefír és immunerősítés?
A megfelelő összetételű bélflóra tekintetében a kefír igazi csodaszer, ilyen megközelítésben az egyik legjobb étel, amivel az immunrendszerünket védhetjük, főleg, ha vitaminokban gazdag gyümölcsökkel fogyasztjuk!
A kefír ugyanis rengeteg probiotikumot tartalmaz, melyek a végbélben szaporodnak, és elpusztítják a patogén baktériumokat, és a vírusokat. Emellett nagyon magas a fehérjetartalma, valamint A-, B- és D-vitamin és folsav is van benne. Nem is beszélve a kálciumról, melyet a tejnek köszönhetünk, és a vasról, jódról. A vasnak nagyon fontos szerepe van a vérképzésben, ezért a vérszegénység elkerülése érdekében is fontos, hogy megfelelő mennyiséget vigyünk be a szervezetünkbe. A kalcium pedig idősebb korban alapvető fontosságú, a csontok szerkezete idővel gyengül, ezt fokozott kalciumbevétellel lehet korrigálni.
A felsorolt 5 élelmiszer szerencsés esetben a mindennapok velejárója. Ha elkezdeni fogyasztani őket, odafigyelve, tudatosan, akkor hamar felfedezheti, hogy javul az emésztése, a közérzete. Az immunrendszerre tett hatást idővel lehet majd megfigyelni.
Tetszett a bejegyzés? Akkor olvassa el a többi blogbejegyzést is, lejjebb görgetve megtalálja! Életmóddal kapcsolatos bejegyzések mellett a fürdőszoba berendezéséről, biztonságossá tételéről és takarításáról találhat cikkeket a blogon. Fő termékünkről, a fürdőkádajtóról pedig itt olvashat!
Források
képek