Cikkünk negyedik részében a fürdőszobát vesszük górcső alá.
Különösen nagy figyelmet érdemes szentelni ennek a szobának, hiszen a háztartási balesetek legnagyobb része a itt történik.
Nézzük a legfontosabb teendőket, amikkel biztonságosabbá tehetjük a fürdőszobánkat:
1. Csúszós felületek megszüntetése
A fürdőszobai balesetek gyakori oka a csúszós padló. A csúszásmentes szőnyegek használata elengedhetetlen a kád, a zuhany és a mosdó környékén, hogy megakadályozzák a nedves felületek miatt bekövetkező elcsúszásokat.
2. Fogantyúk és korlátok
Ha az ember el is csúszik, egy fogantyú, vagy korlát nagy segítséget a komolyabb sérülések elkerülésében. Ezeknek az eszközöknek az elhelyezése a WC körül, a zuhanyzóban és a fürdőkád mellett jó szolgálatot tehet az egyensúly megőrzésének segítésében és a könnyebb mozgásban.
3. Fürdőkádajtó
A kádajtó beépítése egy kiváló megoldás azok számára, akiknek problémát jelent a fürdőkádba való be- és kiszállás. Az ajtó alacsony belépési magasságot biztosít, így könnyen és biztonságosan léphetünk be, valamint ki a kádból. Ennek köszönhetően minimalizálható a csúszás vagy az elesés veszélye a fürdés során.
4. Forró víz – égés elleni védelem
Ahhoz, hogy ne égessük meg magunkat véletlenül a túl forró vízzel, érdemes könnyen szabályozható, termosztátos csaptelepet beszerezni. Az idősebb emberek hajlamosabbak ilyen jellegű égési sérüléseket szerezni, hiszen lassabb a reakcióidejük és a bőrük érzékenysége is csökken a hőmérséklet-változásokra.
5. Elektromos biztonság
A víz és az elektromosság mindig veszélyes kombináció. Fontos, hogy az elektromos eszközöket, mint például a hajszárítókat és elektromos borotvákat biztonságos távolságban tartsuk a víztől, és csak száraz kézzel használjuk őket. A konnektorok legyenek jól elérhető helyeken, illetve ügyeljünk mindig arra, hogy a forró eszközöket időben húzzuk ki a csatlakozóból.
6. Alacsonyra szerelt mosdó és tárolás
Az alacsonyra szerelt mosdók és tárolóhelyek könnyű hozzáférést biztosítanak. Ez különösen fontos a kerekesszékesek számára. A tárolók tervezésekor ügyeljünk arra is, hogy ne legyenek túl mélyek, így könnyebb lesz elérni a szükséges tárgyakat. A minden nap használatos eszközöket tartsuk egy megszokott és könnyen elérhető helyen. Érdemes lehet akár “kategorizálni” is a termékeket, megelőzve így a téves használatot, például a különböző krémek más testrészre való alkalmazását.
7. Megfelelő világítás
A jól megvilágított fürdőszoba kulcsfontosságú a biztonság szempontjából. Fontos, hogy megfelelő fényforrások legyenek elhelyezve a kád, a WC környékén és a tükörnél. Éjszakai fények elhelyezése segíthet a biztonságos tájékozódásban sötétben.
8. Sürgősségi segélyhívó rendszer
A sürgősségi segélyhívó rendszerek, mint például vészcsengők vagy könnyen elérhető telefonok növelik a biztonságot, különösen idősebb vagy mozgáskorlátozott személyek számára. Ezek lehetővé teszik a gyors segítségkérés lehetőségét baleset vagy egészségügyi probléma esetén. Érdemes akár a mobiltelefont is magunkkal vinni a fürdőszobába, vagy megbeszélni egy családtaggal, hogy a fürdés végeztével jelezzük, hogy minden rendben volt.
9. Vízszivárgás és penész kezelése
Fontos szót ejtenünk a penészről is, hiszen nagyon káros az egészségre. A fürdőszobában a nedvesség könnyen penészedést eredményezhet. A rendszeres karbantartás, mint a szellőzőrendszer ellenőrzése és a szivárgások azonnali javítása segíthet a problémák megelőzésében. A könnyen tisztítható felületek, mint a csempézett falak és padlók, segítenek fenntartani a higiéniai körülményeket és csökkentik a penész kialakulásának esélyét.
A fürdőszoba akadálymentesítése és biztonságosabbá tétele hozzájárul ahhoz, hogy nyugodtan élhessük mindennapjainkat. Ezek az intézkedések nemcsak a balesetek kockázatát csökkentik, hanem javítják az életminőséget is, segítve az otthoni függetlenség megőrzését és a komfort érzetét.